در آستانه بازی رفت فینال جام حذفی، مرور اعداد و ارقام مربوط به فینال 22 دوره گذشته برای دوستداران فوتبال می تواند جالب توجه باشد.در ادامه مطلب....

در آستانه بازی رفت فینال جام حذفی، مرور اعداد و ارقام مربوط به فینال 22 دوره گذشته برای دوستداران فوتبال می تواند جالب توجه باشد:
1- امیر قلعه نوعی تنها کسی است که هم به عنوان بازیکن و هم به عنوان مربی قهرمان جام حذفی شده است. قلعه نوعی در سال 74 به عنوان بازیکن و در سالهای 80 و 86 به عنوان مربی همراه با استقلال جام حذفی را بدست آورده است.
2- مهرزاد معدنچی و امیر وزیری هر کدام با زدن 3 گل بهترین گلزنان دیدار فینال جام حذفی بوده اند. معدنچی هر 3 گل خود را برای تیم سپاسی زده، اما وزیر دو گل برای ذوب آهن و یک گل برای سپاسی به ثمر رسانده است.

3- در 5 دوره جام حذفی ، قهرمان در ضربات پنالتی تعیین شده است. استقلال ، بهمن ، سپاسی ، ابومسلم و پرسپولیس تیمهای ناکام در ضربات پنالتی بوده اند.

4- در 8 دوره جام حذفی ، دیدار فینال به صورت تک بازی برگزار شده است و در 14 دوره دیگر دیدارهای رفت و برگشت قهرمان را مشخص کرده است. بطور کلی برگزاری دیدار فینال جام حذفی تابع قانون خاصی نبوده است، در حالی که در اکثر کشورهای دنیا فینال جام حذفی به صورت تک بازی و در ورزشگاه ملی پایتخت برگزار می شود.

5- سایپا تنها تیمی است که با استفاده از قانون گل زده در خانه حریف (جنوب اهواز )موفق به کسب عنوان قهرمانی در سال 72 شد. دیدار دو تیم در تهران بدون گل به پایان رسید و در اهواز سایپا با تساوی 1-1 قهرمان شد.

6- 18 تیم حضور در فینال جام حذفی را تجربه کرده اند که در بین آنها تیمهایی مثل خیبر خرم آباد ، جنوب اهواز ، بهمن و پگاه گیلان امروز وجود خارجی ندارند. فولادگسترش نوزدهمین تیمی است که فینال جام حذفی را تجربه می کند.

7- از بین تیمهایی که به فینال رسیده اند ، تیمهای تراکتورسازی ، هما ، خیبر ، جنوب ، ابومسلم، پگاه و راه آهن موفق به کسب عنوان قهرمانی نشده اند. تراکتور سازی دو بار و بقیه تیمها یک بار فینالیست شده اند.

8- بهمن تنها تیم غیر لیگی است که در سال 73 موفق به قهرمانی شد. تراکتور سازی نیز در سال 55 به عنوان یک تیم دسته دومی به فینال رسید.

9- در مجموع تاکنون 90 گل در فینال به ثمر رسیده است. فینالهای سال 67 و 81 با 8 گل پرگل ترین فینالهای جام حذفی بوده اند.

10- فقط در فینال فصل 69 گلی به ثمر نرسید و استقلال و ملوان به تساوی بدون گل رسیدند. در ضربات پنالتی نیز ملوان به برتری رسید.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 21 اردیبهشت 1389    | توسط: حسین آقازاده    | طبقه بندی: دیگر اخبار،     | نظرات()