فراز کمالوند (۵ دی ۱۳۵۵ در خرم‌آباد) جوانترین مربی تاریخ لیگ برتر است. او دارای دیپلم تجربی است و از ۱۹ سالگی با مربیگری در جوانان پاس دوران مربیگری خود را آغاز کرده است. کمالوند مربی است که تا به حال فوتبال را در سطح حرفه‌ای بازی نکرده اما با استفاده ازتجربیاتی که در کنار فیروز کریمی آموخته و تلفیق آن با علمی که از حضور در کلاسهای مربیگری به دست آورده توانسته به عنوان یکی از مربیان خوشنام ایران تبدیل شود. کمالوند هم اکنون مربی باشگاه فوتبال تراکتورسازی تبریز در لیگ برتر ایران است.بقیه در ادامه مطلب....

وی بین سالهای ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۰ زیر نظر اردشیر لارودی در روزنامه ابرار ورزشی قلمزنی می‌کرد و در حقیقت او یک ژورنالیست ورزشی بود.

فراز مربیگرى را نزد فیروز کریمی آموخت و به واسطه معرفی فیروز کریمی به تیمسار ملاحی مدیر عامل وقت باشگاه پاس در سن ۱۹ سالگی، هدایت تیم نوجوانان پاس را بر عهده گرفت .و نخستین قهرمانى امیدهاى پاس را با این تیم به ارمغان آورد.

در سال ۱۳۸۳ همراه با فیروز کریمی به زنجان رفت تا تیم شهاب را هدایت کند.

از ابتدای فصل ۸۵-۸۴ هدایت تیم عقاب تهران را بر عهده گرفت و یک سال بعد با منتقل شدن امتیاز این تیم به شیرین فراز کرمانشاه همچنان سرمربی این تیم در لیگ آزادگان باقی ماند و به کمک رهنمونهای فیروز کریمی استاد خود توانست در فصل ۱۳۸۷-۱۳۸۶ فوتبال ایران شیرین فراز کرمانشاه را راهی لیگ برتر فوتبال ایران کند.

کمالوند در فصل ۱۳۸۸-۱۳۸۷ سرمربیگری باشگاه فوتبال تراکتورسازی تبریز را پذیرفت و با دست یابی به قهرمانی لیگ آزادگان با این تیم توانست با تکرار افتخاراتش برای خود این تیم را پس از ۸ سال انتظار راهی لیگ برتر فوتبال ایران کند.

شاگردان وی:

محمد نصرتی
وحید طالب‌لو
هادی شکوری
میثم منیعی
محمدرضا مامانى
مصطفى حقى پور
محمد زعفرانى
على جبارى

افتخارات
تیمهای پایه:
قهرمان تهران با جوانان پاس
نایب قهرمان تهران با جوانان پاس
صعود به لیگ برتر:
صعود با شیرین فراز
صعود با تراکتور سازی

زادروز ۵ دی ۱۳۵۵ (سن: ۳۳ سال)
محل تولد خرم‌آباد[۱] ایران

نوشته شده در تاریخ جمعه 17 اردیبهشت 1389    | توسط: حسین آقازاده    | طبقه بندی: تراختور، بیوگرافی اهالی دنیا فوتبال،     | نظرات()